Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “İnanç ve Sanat” Sergisi Ziyarete Açıldı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “İnanç ve Sanat” Sergisi Ziyarete Açıldı

GÜNCEL 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “İnanç ve Sanat” sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Haticenur Yerlikaya Hanımefendi, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Nuh Köroğlu, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı katıldı.

“İnanç ve Sanat” sergisinin gezilmesi ile başlayan açılışta, Bakan Ersoy, Vali Yerlikaya ile beraberindeki heyet, 150 eserin bulunduğu ve Topkapı Sarayı envanterinde de bulunan eserlerin yer aldığı sergi ile bilgi aldı.

Bakan Ersoy, serginin gezilmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada sergi ile ilgili bilgi verdi.

Serginin beş ana temadan oluştuğunu belirten Bakan Ersoy, “’Kuran-ı Kerim’, ‘Peygamberimiz’, ‘İbadet’, ‘Doğa’ ve ‘Medeniyet’ üzerine. Ayrıca bir alt teması daha var: Şam evrakları ile ilgili.

Çok değerli eserler var. Daha önce Topkapı Sarayı envanterinde de bulunan bazı eserlerimizi burada sergiliyoruz. Hz. Ali ve Hz. Osman’a izah edilen Kuran-ı Kerimler, ilk Türkçe yazılmış 1333 tarihli Kuranı Kerim burada.

Sergi, Temmuz sonuna kadar ziyarete açık olacak. Ramazan ayı ile birlikte çok uyumlu oldu. Ramazan boyunca herkesin fırsat buldukça gün içinde gelmelerini tavsiye ediyorum. Sabah 9.30’dan 17.30’a kadar pazartesi günleri hariç ziyaretçilere açık olacak ve ücretsiz olarak sergilenecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy’un açıklamalarının ardından açılış töreni tamamlandı.

Kaynak:http://www.istanbul.gov.tr/turk-ve-islam-eserleri-muzesinde-inanc-ve-sanat-sergisi-ziyarete-acildi

Related posts

Leave a Comment