SELDEN ETKİLENEN BÖLGELER İÇİN 30 MİLYAR EURO’YU ONAYLADI

SELDEN ETKİLENEN BÖLGELER İÇİN 30 MİLYAR EURO’YU ONAYLADI

EKONOMİ 

ALMAN MECLİSİ SELDEN ETKİLENEN BÖLGELER İÇİN 30 MİLYAR EURO’YU ONAYLADI!

Alman Meclisi Cuma günü, Temmuz ortasında Batı Almanya’yı vuran yıkıcı selden etkilenen bölgeler için 30 milyar Euro değerinde yeniden yapılanma fonunu onayladı.

Federal Konsey tarafından gerekli mevzuatın çıkarılmasının ardından bu yıl yaklaşık 16 milyar Euro ödenmesi ve geri kalan ödemenin ise önümüzdeki yıllarda kararlaştırılması belirlendi.

Selden en çok etkilenen eyalet olan Rheinland-Pfalz eyaletinin başbakanı Malu Dreyer, 16 eyaletin temsil edildiği Federal Konsey’de belirlenen kararların önemli bir sinyal olduğunu söyledi.

Yeniden inşayı çok ciddi bir görev olarak nitelendiren Dreyer, ”Kimsenin unutulmayacağına dair söz veriyoruz” dedi. Dreyer eyaletinde ve komşu Kuzey Ren Vestfalya’da şiddetli yağışlar Ren havzasındaki nehirlerin taşmasına ve yaklaşık 190 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Federal hükümet, otoyolları ve köprüleri onarmak için 2 milyar Euro, kalan 28 milyarın yarısını devlet, diğer yarısını ise eyaletler ödeyecek.

Ayrıca, Almanya hükümeti ilk kez 30 yılı aşan geri ödeme koşullarıyla, eyaletlere yüksek krediler veriyor. Yardım paketinin bir parçası olarak, selden dolayı iflasla karşı karşıya kalan işletmeler, Ocak 2022’nin sonuna kadar resmi olarak iflas başvurusunda bulunmak zorunda değiller.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish