LASCHET’İ İNTİHAL OLAYINDA RAHATLATAN HABER GELDİ!

LASCHET’İ İNTİHAL OLAYINDA RAHATLATAN HABER GELDİ!

DÜNYA 

LASCHET’İ İNTİHAL OLAYINDA RAHATLATAN HABER GELDİ!

Yazdığı kitapta intihal yaptığı suçlamasına maruz kalan Birlik Partileri (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Laschet’i rahatlatan haber geldi. İntihal suçlamalarıyla ilgili inceleme yapan Avusturyalı İletişim bilimci Stefan Weber, Laschet’in 2009’da yayınlanan ‘Yükselen Cumhuriyet – Bir fırsat olarak göç’ adlı kitabında kaynak gösterilmeyen başka bölümler olmadığını açıkladı.

İletişim uzmanı Weber, Yeşiller Partisi Başbakan Adayı Annalena Baerbock’un “Şimdi. Ülkemizi nasıl yenileyeceğiz” adlı kitabında birçok bölümde intihal olduğunu ortaya çıkarmıştı. Armin Laschet ise hakkında çoğunlukla sosyal medyada dönen intihal suçlamalarından sonra bir pasajla ilgili hata yaptığını kabul edip kitabının incelenmesini istemişti.

TEK BİR PASAJ BULAMADIM

Kitaptaki intihal olduğu iddia edilen bölümleri inceleyen uzman Stefan Weber, “Benim araştırma sonucum Laschet’i rahatlatacaktır. Tüm renkli metin eşleşmelerini inceledikten sonra, intihal parçası olarak tanımlayabileceğim tek bir pasaj bulamadım. Tek bir pasaj ki tartışmaya değmez ve yayınlanması sorunu sadece sulandırır. İntihalin belirlenmesi, her zaman tekillik değil, bir kalıp bulmakla ilgilidir” dedi.

NİTELİKSEL VE NİCELİKSEL OLARAK FARKLI

Weber, Laschet’in kitabının yine kendisinin incelediği Baerbock’un kitabıyla karşılaştırılamayacağını belirtirken, Baerbock’un kitabındaki intihal bölümlerinin ‘niteliksel’ ve ‘niceliksel’ olarak tamamen farklı bir ağırlığa sahip olduğunu ifade etti.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish