DEVLET TELEVİZYONU ARD’DEN GÖÇÜN 60’INCI YILINA ‘ÇİFTE VATAN’ BELGESELİ!

DEVLET TELEVİZYONU ARD’DEN GÖÇÜN 60’INCI YILINA ‘ÇİFTE VATAN’ BELGESELİ!

KÜLTÜR SANAT 

ALMAN DEVLET TELEVİZYONU ARD’DEN GÖÇÜN 60’INCI YILINA ‘ÇİFTE VATAN’ BELGESELİ!

Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ıncı yılında ARD’nin İstanbul temsilciliği tarafından hazırlanan ‘Çifte Vatan’ adlı röportaj kanalın online sayfasında yayınlandı.

Almanya’dan Türkiye’ye Göç eden 40 yaşındaki Dilşad Budak-Sarıoğlu ve 57 yasındaki Haydar Zorlu’nun hikâyesinin anlatıldığı röportaj, bu sabaha karşı 04:15’te ise ARD televizyonunda yayınlanacak.

Röportaj belgeselde, Almanya’da büyüyen iki oyuncunun Türkiye’deki yaşamları ve Türk-Alman kimlik çatışmaları üzerine düşünceleri ele alınıyor.

Belgesel formatındaki röportajı ARD İstanbul temsilcisi Oliver Mayer-Rüth hazırladı.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde büyüyen Dilşad Budak-Sarıoğlu, belgeselde, Almanya’daki öğretmeninin yabancı olduğu için kendisinin liseye gitmesini engellemeye çalışmasını anlatıyor. Evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşen Dilşad, Türkiye’ye döndükten sonra ise ne kadar ‘Almanlaştığını’ fark ettiğini belirtiyor. Göçün 60’ıncı yılını iki farklı insan hikâyesiyle ve farklı bir bakış açısıyla anlatan belgesel, ARD’nin ‘Weltspiegel röportajları’ programında online sayfasında izlenebilir.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish