Bankada hasarlı para getiren kişilere ücretsiz banknot değişimi yapılıyor

Bankada hasarlı para getiren kişilere ücretsiz banknot değişimi yapılıyor.

EKONOMİ 

ALMAN MERKEZ BANKASI SEL FELAKETİ SONRASI KİRLİ PARA AKININA UĞRADI!

Almanya Merkez Bankası temmuz ayında yaşanan büyük sel felaketinin ardından “kirli” para akınına uğradıklarını açıkladı.

Banka vatandaşların kendilerine teslim ettiği banknotların sel suları içinde yağ, kanalizasyon ve çamurla kirlenen paralar olduğunu belirtti.

Normalde her yıl yaklaşık 40 milyar Euro değerinde “hasarlı” paranın kendilerine ulaştığını kaydeden banka Temmuz ortası ve ağustos sonu aralığında aldıkları hasarlı banknotun 51 milyon Euro değerini bulduğunu kaydetti.

Hasarlı paralara ne oluyor?

Almanya Merkez Bankası’na gelen hasarlı paralar Mainz kentindeki sahte ve hasarlı para analizi yapan bir merkezde önce kurutuluyor, sonra işleniyor ve yok ediliyor. Bankada hasarlı para getiren kişilere ücretsiz banknot değişimi yapılıyor.

Hasarlı para akışının ardından ek kurutucu satın almak durumunda kalan banka ıslanan paraların birden kuruyup beton gibi katılaşmasına fırsat vermeden birbirinden ayrılarak kurutulmasının önemine işaret ediyor.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL- ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish