Bakan Jeyhun Bayramov’un Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joseph Borel ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin basın bilgisi

Bakan Jeyhun Bayramov’un Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joseph Borel ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin basın bilgisi

SİYASET 

 

 

 

No:473/23, Bakan Jeyhun Bayramov’un Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joseph Borel ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin basın bilgisi

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 8 Eylül 2023 tarihinde Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joseph Borel ile telefon görüşmesi yaptı.

 

 

Telefon görüşmesinde Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasındaki işbirliği perspektifleri, bölgedeki mevcut durum ve Azerbaycan-Ermenistan normalleşme süreci ele alındı.

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’ın bölgedeki son duruma ilişkin tutumunu karşı tarafın dikkatine sundu. Ermenistan’ın devam eden askeri ve siyasi provokasyonları ile Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik açıklamalarının bölgede barış ve istikrara hizmet etmediğini vurguladı. Ermenistan’ın bu provokasyonlarının önlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

 

 

 

Ermenistan’ın yaklaşık 2,5 yıldır Laçin yolunu yasa dışı askeri ve diğer amaçlarla kötüye kullanmaya devam ettiğine ilişkin ayrıntılı bilgi verilirken, “bölgedeki insani durum”la ilgili şu anda yaydığı iddiaların hiçbir dayanağı olmadığı belirtildi. siyasi manipülasyondur. Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi karayollarından aynı anda eşya taşınmasına ilişkin anlaşmaya varılmasına rağmen bu anlaşmaların ihlali ve ulaşımın engellenmesinin bunu bir kez daha kanıtladığı dikkat çekti.

 

Bölgedeki asıl tehdit kaynağının henüz Azerbaycan topraklarından çıkarılmamış ve Ermenistan tarafından doğrudan desteklenen Ermeni silahlı kuvvetleri olduğu vurgulandı.

 

 

 

Telefon görüşmesinde karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no47323

 

 

Related posts