Bakan Ceyhun Bayramov’un Müslüman İhtiyarlar Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Abdulsalam ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Bakan Ceyhun Bayramov’un Müslüman İhtiyarlar Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Abdulsalam ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

SİYASET 

No:144/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un Müslüman İhtiyarlar Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Abdulsalam ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

2 Nisan 2024’te Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Müslüman Büyükler Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Abdulsalam ile görüştü.

 

Toplantıda Müslüman İhtiyarlar Konseyi ile iş birliği konuları, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. Oturumu hazırlıkları, uluslararası düzeyde İslam dinine yönelik tehditler ve İslam dinine yönelik sorunlar ele alındı. Dini dayanışma tartışıldı.

 

Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemizin İslam dünyasında birlik ve beraberliğin geliştirilmesine büyük önem verdiğini, bu doğrultuda bölgesel ve uluslararası kuruluşlar dahil olmak üzere ikili ilişkiler çerçevesinde çok taraflı düzeyde karşılıklı destek ve iş birliğinin geliştirilmesinin önemini kaydetti.

 

Ülkemizin kültürlerarası diyaloğu teşvik etmenin yanı sıra İslamofobi gibi tehlikeli eğilimlerle mücadele yönünde hayata geçirdiği projelerden bahseden Bakan Ceyhun Bayramov, Fransa ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı politikanın ciddi endişe yarattığına dikkat çekti.

 

 

 

Genel Sekreter Muhammad Abdulsalam, Azerbaycan’ın İslam dünyasında işbirliğine yaptığı katkıların yanı sıra çatışma sonrası dönemdeki konumunun ve barış girişimine taraf olmasının övgüye değer olduğuna dikkat çekti. Geçen yılın deneyimine uygun olarak bu yıl da COP29 çerçevesinde iklim değişikliğiyle mücadele konusunda dini liderlerin ortak girişimler ortaya koymasının önemli olduğu kaydedildi.

 

Toplantıda karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no14424

 

Related posts