AVRUPA’DATELEVİZYON VERGİSİNİN AYLIK 17,50,-EURO’DAN, 18,36,-EURO’YA YÜKSELTİLMESİNİ GEÇİCİ OLARAK ONAYLADI‼️

AVRUPA’DATELEVİZYON VERGİSİNİN AYLIK 17,50,-EURO’DAN, 18,36,-EURO’YA YÜKSELTİLMESİNİ GEÇİCİ OLARAK ONAYLADI‼️

DÜNYA 

ALMANYA’DA ANAYASA MAHKEMESİ TELEVİZYON VERGİSİNİN AYLIK 17,50,-EURO’DAN, 18,36,-EURO’YA YÜKSELTİLMESİNİ GEÇİCİ OLARAK ONAYLADI‼️

Almanya’da Sachsen-Anhalt Eyaleti televizyon vergisini aylık 18,36,-Euro’ya yükseltilmesini sene başında engellemişti ve Federal Anayasa Mahkemesi bu böyle olmaz dedi ve ARD, ZDF, Dutschlandradio’nun talebine geçici olarak onay verdi.

Karlsruheli mahkeme kararına; Sachsen-Anhalt Eyaleti’nin devlet sözleşmesinde anayasayla garanti altına alınan yayın hürriyetini ihlal ettiğini ve devlet sözleşmesini onaylamadığını gerekçe gösterdi ve yeni bir düzenleme oluncaya kadar kararın geriye dönük 20 Temmuz’dan geçerli olmak üzere televizyon vergisi aylık 0,86,-Cent zamlanarak, 18,36,-Euro olarak ödenecek. Karar No.: (Az. 1 BvR 2756/20 u.a.)

Almanya’da devlet televizyon ve radyo kanalları için televizyon vergisi ana gelir kaynağı. 1 Ocak 2013’den bu yana her hane için aylık 17,50,-Euro olarak ödenmesi zorunlu. Sene başında 18,36,-Euro’ya yükseltilecekti ve Sachsen-Anhalt Eyaleti’nin itirazı üzerine ertelenmişti.

Bugün Karlsruhe’de ki Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla; 20 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak şartıyla ve bir sonraki değişikliğe kadar Almanya’da televizyon vergisi olarak bilinen ödeme aylık 18,36,-Euro olarak ödenecek.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish