ALMANYA’NIN KAMU BORCU 2 TRİLYON 205 MİLYAR EUROYA ÇIKTI

ALMANYA’NIN KAMU BORCU 2 TRİLYON 205 MİLYAR EUROYA ÇIKTI

DÜNYA EKONOMİ 

ALMANYA’NIN KAMU BORCU 2 TRİLYON 205 MİLYAR EUROYA ÇIKTI

Almanya’nın kamu borcu, yılın birinci çeyreğinde 33.6 milyar euro artış göstererek 2 trilyon 205 milyar euroya çıktı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı öncü verilere göre, 2021’nin birinci çeyreğinde Almanya’nın federal, eyalet, sosyal güvenlik fonları, belediye ve belediye birlikleri düzeyinde tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil kamu dışı kurumlara genel kamu borcu 2020’nin son çeyreğine göre 33.6 milyar euroluk artış kaydetti. Böylece söz konusu borç, 2020 sonuna göre yüzde 1.5 artarak 2 trilyon 205 milyar euroya yükseldi. Geçen yılın birinci çeyreğine göre ise söz konusu kamu borcu, yüzde 12.8 (250 milyar euro) arttı. Destatis, artışın ana nedeni olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizine karşı finansman tedbirleri için Alman federal ve eyalet hükümetlerinin borçlanmasını gösterdi. Kişi başına düşen kamu borcu da 26 bin 128 eurodan 26 bin 532 euroya yükseldi. Söz konusu dönemde federal kamu borcu, 28 milyar euro artarak 1 trilyon 431.4 milyar euroya yükseldi. Eyaletlerin borcu yüzde 4.1 milyar euro artışla 639.9 milyar euroya çıkarken, belediye ve belediye birliklerinin borcu 1,5 milyar genişleyerek 134 milyar euroya ulaştı.

SALGIN DÖNEMİNDE 470 MİLYAR EURO BORÇ

Öte yandan, federal hükümetin bu yıl yaklaşık 100 milyar euroluk yeni borçlanma planıyla Almanya’nın salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için 2020-2022 dönemindeki toplam borçlanması 470 milyar euroya ulaşacak. Alman Parlamentosu geçen yıl Almanya’nın anayasadaki borç freni mekanizmasını askıya alarak hükümete Kovid-19 önlemlerini finanse etmek için yeni borç alma izni vermişti. Borç freninin gelecek yılın sonuna kadar askıda kalması bekleniyor. Almanya, borç freni mekanizmasını 2023’ten itibaren tekrar yürürlüğe koymayı hedeflerken, federal bütçe üzerindeki baskının artan Kovid-19 tedbirleri ve yatırım harcamaları ile artması öngörülüyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Kovid-19 salgını bittikten sonra çevre ve teknoloji konularındaki zorlukların üstesinden gelmesi ve rekabetçi kalması için gelecek birkaç yılda yeni teknolojilere ‘devasa’ miktarda harcama yapması gerektiğini söylemişti.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL- ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish