ALMANYA’DA SEL UYARISI YAPILDI

ALMANYA’DA SEL UYARISI YAPILDI!

DÜNYA 

ALMANYA’DA SEL UYARISI YAPILDI!

Almanya’yı zor günler bekliyor. Şu anda Aşağı Saksonya, Saksonya-Anhalt, Thüringen, Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde sel raporları yayınlanıyor.

Almanya’nın özellikle doğu ve güney doğusunda, Ore dağları ve Alpler başta olmak üzere Pazartesi ve Salı günleri için şiddetli yağış bekleniyor.

Şu an da selden yalnızca küçük nehirler etkileniyor, ancak Saksonya’da bölgeler üstü bir sel riski uyarısı verildi. Bavyera’da ise su seviyelerinde daha büyük bir artış bekleniyor.

Şiddetli yağmurdan Saksonya’daki küçük nehirler hafta sonu taşmıştı. Devlet Çevre, Tarım ve Jeoloji Dairesi sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklama, hidrologların değerlendirmesine göre “bölgeler üstü sel riski olmadığını” açıkladı. Şiddetli yağmur sebebiyle nehir saksağanlarının tehlike altında olduğu, suyun şiddetli bir şekilde yükseldiği aynı zamanda suyun hızla aktığı bildirildi.

Leipzig’deki Alman Hava Servisi’nin açıklamalarına göre, Leipzig’den Vogtland’a kadar olan bölgede, öğleden sonra şiddetli yağmur yağacak. Sağanaklara ek olarak, gök gürültülü sağanak yağışlar, özellikle Almanya’nın batı yarısında etkili olacak.

Ancak meteorologlar bugünlerde batıda Temmuz ortasındaki kadar yağış beklemiyor. Meteorolog açıklamasında, “Son birkaç haftadaki yağmurdan sonra topraklar doymuş durumda ve artık su almıyor dedi. Yeni bir taşkın için az miktarda yağış bile yeterlidir.”

Sel riski Çarşamba sabahına kadar devam ediyor.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish