ALMANYA’DA HARTZ IV OLARAK BİLİNEN SOSYAL YARDIMA DAHA SIKI DENETLEME GELİYOR!

ALMANYA’DA HARTZ IV OLARAK BİLİNEN SOSYAL YARDIMA DAHA SIKI DENETLEME GELİYOR!

DÜNYA 

ALMANYA’DA HARTZ IV OLARAK BİLİNEN SOSYAL YARDIMA DAHA SIKI DENETLEME GELİYOR!

Almanya’da özellikle korona salgını döneminde işsiz sayısı artarken, sosyal yardımla geçinenlere de kolayca başvuru imkânı tanınmıştı. Ancak şimdi Federal İş Ajansı, Hartz IV adlı sosyal yardım alanların sermaye ve mal varlıklarının daha sıkı bir şekilde kontrol etmeyi planlıyor.

İş Ajansı’nın iç denetim bölümü, gelecekte, Hartz IV alanlardan genel olarak tüm sermaye ve mal varlıklarının türü, miktarı ve yatırım koşulları hakkında bilgi alınmasını önerdi.

Bu, şimdiye kadar, sosyal yardım alanların yılda sadece 100 Euro’dan fazla faiz geliri alması halinde sorgulanıyordu. Ancak bankalardaki düşük faiz oranı nedeniyle, büyük sermaye olsa bile daha düşük faiz geliri elde edildiği belirtildi. Yani faiz gelirinin düşük olması artık sosyal yardım alan kişinin küçük sermaye sahibi olduğu anlamına gelmiyor.

Şu ana kadar İş Ajansı çalışanlarının şüphe bulunması durumunda bile sosyal yardım alan kişilerin sermaye ve mal varlıklarını araştırmakta çekimser kaldığına dikkat çekildi. Raporda yeni düzenlemeyle birlikte çalışanların daha sıkı kontrol etmesi istendi.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Related posts

Leave a Comment

Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish